Header Side Menu Content Footer
Government of Manitoba
Office of the Premier

Past Recipients of the Premier's Volunteer Service Awards

2014
Individual Awards

K. Barrie Burnett, Pinawa
Sangeetha Nair, Winnipeg
Bernice Enstrom, Fisher Branch
Oswald Sawh, Thompson
Richard Walker, Swan River
Youth Awards
Devon and Jeremy Liscum, Winnipeg
Rebecca Trudeau, Winnipeg
Community Awards
Woodlands Community Hall, Woodlands
Churchill Ladies Club, Churchill
Ten Thousand Villages Volunteer Team, Winnipeg

2013
Individual Awards

Heather Grant-Jury, Winnipeg
Wendy Hallgrimson, Winnipeg
Pam King, Crystal City
Gloria McDonald, Churchill
Dave Mouland, Winnipeg
Youth Awards
Duaa Kanan, Winnipeg
Ella Thomson, Winnipeg
Community Awards
CancerCare Manitoba, Winnipeg
Keeping Abreast Committee, Winnipeg
Lafarge Canada Inc., Winnipeg

2012
Individual Awards
Janice Lukes, Winnipeg
Ron Dodds, Flin Flon
Sandy Rothnie, Strathclair
Carole Bergeson, Erickson
Ursula Taylor, Swan River
Youth Awards
Kaitlyn Cook, Winnipeg
Christian Marie Gravoso, Winnipeg
Community Awards
Soroptimist International of Winnipeg, Winnipeg
Youth Revolution, Brandon
Broadway Neighbourhood Centre, Winnipeg

2011
Individual Awards

Cora Hew, Winnipeg
Ian Cyr, Winnipeg, Pine Falls
Donald Daymond, Pinawa
Irene McConachy, Winnipeg
Tiffany Mamakeesic, Winnipeg
Youth Awards
Francess Amara, Winnipeg
Melanie Edel, Morris
Community Group Award
Artbeat Studio Inc., Winnipeg
Dakota Collegiate Black and Gold Society, Winnipeg
Swan Lake First Nation Health Centre Staff, Swan Lake

2010
Individual Awards

Shelly Chochinov, Anola
Wendy Cull, The Pas
Elizabeth (Betty) Laschuk, Winnipeg
Leona Nickel, Rosenfeld
Rose Taylor, Rorketon
Youth Awards
Charles Bergstresser, Morris
Channing Lavallée, St. Ambroise
Community Group Award
Centre Flavie-Laurent, Winnipeg
Evergreen Basic Needs, Gimli
Pinawa Bus Depot Volunteers, Pinawa

2009
Individual Awards
Kevin Chief, Winnipeg
Barbara Culbertson, Winnipeg
Jim Mulligan, Portage la Prairie
Frederick Salter, Lynn Lake
Margaret Willis, Winnipeg Beach
Youth Awards
Kanwal Brar, Winnipeg
Catherin Tétrault, St. Malo
Community Group Award
Carberry Super Troopers, Carberry
Pilot Mound Millennium Recreation Complex Volunteers, Pilot Mound
Winnipeg Ostomy Association Inc., Winnipeg

2008
Individual Awards
Doris Anderson, Gimli
George Smith, Winnipeg
Carissa Nikkel, Winnipeg
Marie Pouteau, Mariapolis
Keith Robertson, Minnedosa
Youth Awards
Allison Kulikowski, Lac du Bonnet
Gladys Yeung, Winnipeg
Community Group Award
Killarney and District New Facility Committee, Killarney
Engineers Without Borders Manitoba, Winnipeg
Macdonald Youth Services - Positive Alternatives for Youth, Winnipeg

2007
Individual Awards
Jean Fisher, Mariapolis
Deborah Thorlakson, Headingley
Lawrence Carpenter, Winnipeg
Roland Simard, Lac du Bonnet
Ollie Romanow, Lynn Lake
Youth Awards
Breanna Pullis, Winnipeg
Youth Community Partnership, Gimli
Community Group Award
Hospice and Palliative Care Manitoba Volunteers, Winnipeg
Winnipeg Folk Festival - 30Year Volunteers, Winnipeg
South Interlake Recreation Centre - Phase One Committee, Warren

2006
Individual Awards
George Jarvis, Winnipeg
Judith Cameron, Gimli
John (Jack) Lamb, Newdale
Sabrina Cutting, Brandon
Margaret Strachan, Winnipeg
Youth Awards
Teulon Collegiate's Peer Support Team Leaders - Carli Osbak, Raya Stutsky and Karley Campbell, Teulon
Mark Reyes, Winnipeg
Community Group Award
S.W.A.T. (Student Working Against Tobacco), West Kildonan Collegiate, Winnipeg
Morden Caring and Sharing, Morden
Native Orchid Conservation Inc., Winnipeg

2005
Individual Awards
Elizabeth Millar, Winnipeg
Tahl East, Winnipeg
Rod Lewandoski, Erickson
Ken Mikolayenko, Ethelbert
Bob Thompson, Winnipeg
Youth Awards
Jennifer Doms, Winnipeg
Rachel Borkowsky, Teulon
Community Group Award
The Marquis Project, Inc., Brandon
William Whyte Community School Parent Coucil, Winnipeg
Parent Child Home Program, Brandon

2004
Individual Awards
Christina Hazzard, Winnipeg
Dennis Kowal, Rossburn
Curtis and Connie Dancyt, Lac du Bonnet
Garry Morris, Virden
Barbara Wainwright, Winnipeg
Youth Awards
Dawn Dumas, Thompson
Lisa Pao, Portage la Prairie
Community Group Awards
Tiny Turtle Playroom Ind. Building and Fundraising Committee, Boissevain
Board of Directors of the Manitoba Association of Agricultural Societies, Russell
Mamingwey Burn Survivor Society, Winnipeg

Share This